ESKİŞEHİR

Manavlar kimdir? Manav ismi nereden geliyor?

26/12/2019 18:33 | 619

manavlar

    Manavları bugüne kadar duymayanlar, yaşadıkları bölgeye geldiklerinde şaşırıyor. Çünkü İlk diyalog ise genelde şöyle ilerliyor. 'Ne milletsin?' 'Manav'. 'Hayır yanlış anladın mesleğini sormuyorum. Ne millet olduğunu soruyorum: Türk müsün, Kürt müsün, Laz mısın. 'Hayır Manav'ım.' Yedi kez düşünmeden konuşmayan ve adım atmayan millet diye söylenen Manavlar kendi halinde, sessiz, hoşgörülü, barışçıl bir yapıya sahiptir. Manavlar, farklı kültürlerle birleştiren olarak görülmektedir.

Anadolu'ya ilk yerleşen Türklere verilen ad Manav'dır. Sayıları 2 milyon civarında olup Sakarya, Kocaeli, Balıkesir, Eskişehir ve Bilecik başlıca yaşadıkları iller. Çanakkale, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Manisa, İzmir, Antalya-Manavgat, Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Bolu, Ankara-Nallıhan, Kastamonu, Mersin, Isparta ve Güneydoğu Anadolu'nun Çermik ve Çüngüş ilçelerine yerleşmiştir.

Manav kelimesi, Türkistan'daki Kazak-Kırgız ve Sibirya'daki Yakut Türklerinde kullanılan, koruyucu soylu kişi ve boy beyi anlamına gelen 'Manap' ve 'Manag'dan geldiği sanılıyor. Eski Türkçede 'v' sesinin olmadığından, 'Manap' sözcüğündeki 'p' ve 'Manag' sözcüğündeki 'g' sesinin yumuşayarak 'Manav' sözcüğünün ortaya çıktığı düşüncesinde birleşilmiştir. 

Batı Anadolu'da Manavların ilk yerleşiminin 1291 tarihinde olduğu bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Bayezid döneminde İstanbul'un alınması amacıyla yapılan kuşatma kaldırılırken, yapılan anlaşma gereği Sirkeci'de bir Türk mahallesi kurulması şartına uygun olarak Göynük ve Taraklı'dan 760 hane Manav İstanbul'da ikamet ediliyor. Böylelikle İstanbul'a yerleştirilen ilk yerli Türklerin, bu yöreden giden 'Manavlar' olduğu doğrulanmıştır.

Osmanlı Devleti'nin, fethettiği yerleri kendi yurdu yapmak amacıyla Manavları yerleşik kültürlerinden dolayı bu bölgelere yerleştirdiği düşünülüyor. Çünkü yerleşik bir kültür formuna sahip olan Manavlar, yerleştirildikleri her bölgede hızlıca kurulu düzene geçiyor. Yerleşik bir yaşam anlayışını benimseyen Manavlar bu alanlarda toprağı işlemesi, tarımla uğraşması arazilerin boş kalmasını da önlemiştir.

Sakarya nüfusunun neredeyse tamamı Manavdır. Sakarya'nın tarihi Taraklı ilçesinde hiç olay olmaması sebebiyle polis teşkilatına  gerek dahi duyulmamış. 20 yıllık ilçede 3 yıl önce AB uyum yasaları çerçevesinde önleyici güvenlik gücü bulundurulması zorunluluğu sebebiyle polis teşkilatı kurulduğunu belirtelim. Manavların yoğun olduğu bölgelerde de daha az olay meydana geliyor. Manavlar güzel bir geleneklerini ise yüzyıllardır sürdürüyor. Dini bayramlarda namazdan sonra genç-yaşlı hiç kimse bir yere ayrılmayarak caminin avlusunda topluca bayramlaşıyor. Bir halka oluşturarak herkes birbirinin bayramını kutlamaktadırlar.

Yorumlar


Hiç yorum yok! İlk yorumu yapmak ister misiniz?
Yorum yaz