ESKİŞEHİR

Uzun Yaşamın Sırrı İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

21/02/2020 14:49 | 723

Harvard profesörü David Sinclair'e göre 100 yaşına kadar yaşamak imkansız gibi görünebilir ancak yazımızın devamında bu iddanın arkasındaki nedenleri belirtiyor olacağız. Ben denemenizi öneririm. Nede olsa kaybedeceğimiz birşey yok. Mısır piramitlerinde sağlıklı ve uzun yaşamak için çok yemeğin zararlı olduğunu bileniniz olabilir. Bu konuya son örnek ise, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.): “Az yiyerek maddî manevî hastalıklarınızı tedavi ediniz. Az yiyiniz¸ sıhhat bulunuz.” buyururken belki bugün çağımızın en büyük musibetlerinden birine parmak basıyor.

Yaşlanmak, insanların yenmesi gereken hastalıklardan. Bunu elde etmek için ilaçlara değil, rahatınızı bozmaya ihtiyacınız var. Vücudunuzu konfor alanından çıkarmak ve rahatsız  hissetmek istemiyoruz. Böylelikle bu durum  birçok soruna yol açıyor. Eğer vücudumuza bir şeylerin problem haline gelebileceğini sürekli söylemezsek, bedenimiz umursamayarak Hastalığa ya da yaşlanmaya karşı savaşmıyor.

İlk şey beslenme sıklığını azaltmak. Daha sonra sağlıklı bir yaşam tarzı için sonraki bariz adım da sık sık egzersiz yapmak. Ayrıca oruç tutmayıda önererek "günde bir veya iki öğün atladığını ve bunun da hayatınızı değiştireceğini söylüyor. Bu tip oruçlar, yaşlanmayla mücadelede yararlı. kendinizi örneğin sauna gibi sıcağa ve soğuğa maruz bırakmak için de geçerli. Yeterli uykuya ek olarak et tüketimini sınırlamayı da öneriyor. 

Özetle egzersiz, oruç ve soğuk/sıcak değişimi gibi gerilmeye neden olan aktiviteler NAD+ seviyenizi artırıyor. Yaşlılıkta sağlığımızın yüzde 80'i yaşam tarzımızdan ve nasıl yaşadığımızdan kaynaklanıyor, sadece yüzde 20'si genetik.

Uzun ve sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle.

Yorumlar


Hiç yorum yok! İlk yorumu yapmak ister misiniz?
Yorum yaz