ESKİŞEHİR

Neuralink İnsan Beynine Çip Yerleştirip Ele Geçirmek Elon Musk

29/08/2020 03:04 | 399

Doğrudan beyne yerleştirilebilen kablosuz bir cihaz düşününüz. Zihin okumayı mümkün kılmayı hedefleyen Neuralink''ten ilk olarak 2017 yılında konuşulmuştu. İlk güncellemeler ise 2019 yılının Temmuz ayında paylaşılmıştı.

28 Ağustos tarihinde yapılan canlı yayın detaylarına geçmeden önce bir dipnot ekleyelim. Neuralink'ten öncesi vücuda çip yerleştirerek, kolaylıkla ödeme yapabilme, vücuttaki hastalıkları önceden  tespit edebilme gibi duyurular yapılmıştı. Bu madalyonun görünen yüzü, birde kötümser olup arka plana bakalım Bu çipi yerleştirenler sizi istediği zaman nerede olduğunuzu, nelere harcama yaptığınızı bilemezler mi? Daha da ileriye gidelim istedikleri zaman size kalp krizi geçirmenizi sağlayamazlar mı? Aklımızda deli sorular.

O yüzden bu detaylar sonrası yazı başlığını "Neuralink insan beynine çip yerleştirip ele geçirmek" olarak belirtmek Absürt kaçmadı. Neuralink insan kolu yerine bu sefer direk beyne yerleştiriliyor. İşin özü direk kökten çözüm. Terminatör filmini seyretmemiş olanlar lütfen izleyin.

Canlı yayında Elon Musk ile birlikte kalabalık bir topluluk vardı. Pandemi gölgesinde herkeste maskeler takılmış büyük bir heyecan içinde sözler birbirlerine veriliyordu. Çipin yeni versiyonu ile artık kulak arkasında değil. İnsan uyutulmadan beyin kafatasına yerleştiriliyor. Neuralink'ten çıkan 1024 adet parça beyin nöronlarına nüfuz ediyor. Domuzlar üzerinde testler yapılarak başlanmış. Çipin darbelere karşı problem yaşamadığı söyleniyor.  Beynin zamanla yaşlandığını Neuralink ile bu yaşlılığın önüne geçilmesi hedefleniyor. Örneğin görme zorluğu bulunan insanların görebileceğini, konuşmakla uğraşmak yerine telepati yolu ile iletişim kurabileceğimizi, bilgisayar veya cep telefonuna Neuralik sayesinde sinyaller göndererek kontrol edebileceğimizi, insan hayal dünyasında çok şey yaşandığını ve bunu mevcut duyu organlarımızla iyi ifade edemediğimiz gibi onlarca süslü cümleler ile geleceğimize dair detaylar anlatıldı.  Bu çip ile ölümsüzlüğe dair ütopik vaadler bile sıralandı. 2020 sonunda insanlar üzerinde deneneceği bilgisi verildi. Konuşma Elon Musk'ın mikrofonu alarak "Daha çok yapacağımız işler var" demesi ve alkışlar eşliğinde sona erdi. 
 

Hani derler ya "Aklınızı kiraya vermeyin" Neuralink ile direk tapusunu verenler olacak mı bekleyip göreceğiz.
 

 

Yorumlar


Hiç yorum yok! İlk yorumu yapmak ister misiniz?
Yorum yaz