ESKİŞEHİR

Google servisleri 3 yılda 3. kez çöktü; Gmail’e girilemiyor.

14/12/2020 15:29 | 345

   14.12.2020 itibariyle saat 14:50 sıralarında şimdilik bilinmeyen bir nedenle Google'a bağlı olarak hizmet veren Gmail, YouTube, Google Meets vs. servislere erişim sorunu yaşanmaya başladı.

İlgili servislerde yaşanan çökme internet kullanıcılarını malesef  etkiledi. Şu an sebebi bilinmese de erişim sorunu nedeniyle Google servislerinden olan YouTube ve Gmail, Google Drive, çalışmıyor. Arama motorunda ise problem yok. Google’a bağlı birçok servise zorlukla erişim sağlanıyor. Bir ipuçu Gmail hesabından çıkış yapılarak girildiği takdirde YouTube’a erişim sağlanabiliyor.

Peki daha önce de yaşanan problem neydi, Bir de ona bakalım. 

19 Aralık 2019 yılında yaşanan erişim sorunu yine  birçok kişiyi etkiledi. 19 Aralık saat 10:45'ten itibaren Google servislerine erişim sorunu yaşanmaya başladı. Gmail, YouTube gibi Google servisleri ve arama motoruna yaklaşık bir saat kadar erişilemedi. Bölgesel olarak Doğu Avrupa'yı ve Türkiye'yi etkileyen sorunun ardından Google servisleri parça parça düzelmeye başladığını gözlemledik. Google servislerinde yaşanan çökme internet kullanıcılarını kötü  etkiledi. Erişim sorunu nedeniyle Google servisleri olan YouTube, Gmail ve Google arama motoru hizmet dışı kaldı. Bu servislerler birlikte  Google’ın diğer ürünleri olan Google Analytics,Google Maps, Trends vs. gibi hizmetlerde de erişim problemleri oluştu. Hemen ardından sorun adım adım düzelmeye başlasa da Google servislerinde sorunlar oluştu. Türkiye’nin yanında birçok Doğu Avrupa ülkesinden de erişim sorunu oluştu  KKTC ile birlikte Gürcistan, Azerbaycan’da da problemler yaşanmıştı. 

Bölgesel yaşanan sorunlarda Google DNS servisinden kaynaklandığı açıklandı. DownDetector isimli internet sitesinin yaptığı habere göre de daha önce  ABD ve Avrupa’da belirli lokasyonlarda kullanıcılarına erişim sorunu yaşatmıştı. Erişim sorunları nedeniyle kullanıcılar tarafından Google’a binlerce hata raporu gönderilmesine neden olan durumlarlar karşılaştık.

 

Yorumlar


Hiç yorum yok! İlk yorumu yapmak ister misiniz?
Yorum yaz