ESKİŞEHİR

En İyi İnternet için Püf Noktaları

07/04/2022 23:59 | 184

     Kablosuz internet her ne kadar gelişmiş olsa da henüz kablolu internet verimliliğine ulaşabilmiş değil. Ethernet kablosu olan CAT5'in bir ucunu modemde Ethernet portuna bir diğer ucunu da bilgisayara taktığınız anda kablolu internetiniz hazır. Birden fazla bilgisayarda kablolu internet kullanmak istiyor ve modeminizde buna yetecek kadar Ethernet portu yoksa küçük bir işleme daha ihtiyacınız var. “Switch” adı verilen bir cihaz yardımı ile Ethernet portunuzu çoğaltabilirsiniz. Yine Ethernet kablonuzun bir ucunu modeme diğer ucunu da switch’e takmanız gerekiyor. Sonrası tüm bilgisayarlar için bir adet Ethernet kablosunu swicth’e bağlayarak internete bağlanabilirsiniz.

Modemin yaydığı dalgalar çevresinde bulunan eşyalardan etkilenebilir. Tabii her eşya etkilemese de bazı eşyalar modeminizin performansını düşürebiliyor Modeminizi yüksek bir yere koyun. Aşağıda yer alması sinyallerin verimliliğini azaltabilir. Çevresinde çok fazla eşya bulundurmayın. İçeriğinde metal bulunan eşyalar sinyallerin gücünü oldukça etkiler. Metal ve fayans gibi malzemelerden modemi uzak tutun. Evin içerisinde modem ile aranızda çok fazla duvar varsa sinyallerin gücü düşer. Bağlanan cihazı mümkün olduğunca modeme yakın olmak en iyisi. Evin orta noktasında tutmak en iyi sonucu verir.

Yeni modemler çift bant adı verilen bir özelliğe sahip olup, iki farklı frekansta çalışır. 2.4 GHz ve 5 GHz. Eğer modeminiz destekliyorsa modem arayüzüne girip işlemi yapabilirsiniz. Tarayıcınızda 192.168.1.1 yazarak arayüz menüsünden “Kablosuz Ağ Ayarları” kısmına tıklayın. Burada yer alan “Band” bölümünden 5 GHz’yi seçin. Bu frekansta daha az cihaz vardır.  Ülkemizde 2.4 GHz oldukça yoğun kullanım altındadır. Geçişte manuel seçim yapalım. Telefonlar otomatik olarak 2.4 GHz’den bağlanarak ayarlasanız da açıp kapattığınız anda yeniden 2.4’e bağlanacaktır. Manuel olarak cihazlarınızda düzenli olarak seçebileceğiniz gibi iki kanalı iki farklı wifi olarak da kullanabilirsiniz. Kablosuz ağ ayarlarınızdan yeni bir wifi oluşturarak biri 2.4 GHz diğerini 5 GHz olarak adlandırınız.

  Modemin evinizdeki en iyi konumu, orta noktadır. Böylece evinizin her yerinden internete bağlanabilirsiniz. Ne kadar az duvar o kadar güçlü sinyal almanızı sağlar. Modeminizi haftada bir kere kapatıp açmanız size ciddi fayda sağlar.Modeme uzak iseniz performans kaybı yaşanır. modemi yakınlaştıramıyorsanız bir wifi güçlendirici edinerek daha güçlü sinyaller alabilirsiniz. Modeminizi mutlaka güncel tutun. imkan varsa 5 yılda bir modemi değiştirin

Yorumlar


Hiç yorum yok! İlk yorumu yapmak ister misiniz?
Yorum yaz